PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
2021/2022
Przedmiotowy System Oceniania (PSO) z wychowania fizycznego jest integralną częścią Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania (WSO).
1. Nauczyciel na początku roku szkolnego informuje uczniów oraz rodziców lub opiekunów prawnych o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania, o sposobach sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz kryteriach oceny z wychowania fizycznego.
2. Sprawdzanie i ocenianie wiadomości i umiejętności odbywa się na bieżąco w czasie trwania dwóch semestrów według skali ocen od 1 do 6.
3. Przy ustalaniu oceny semestralnej i rocznej z wychowania fizycznego brane pod uwagę są:
-ocena powinna być zindywidualizowana oraz zależna od możliwości ucznia, tak aby
uwzględniała jego wkład pracy.
- zaangażowanie i wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków
wynikających ze specyfiki tych zajęć – na każdej lekcji,
- umiejętności, czyli stopień opanowania wybranych elementów technicznych
z indywidualnych oraz zespołowych sportów, a także umiejętność prowadzenia rozgrzewki
ogólnorozwojowej, sędziowanie meczu itp.,
- sprawność - w tym kryterium ocenie podlega postęp w uzyskiwanych wynikach testów sprawności fizycznej.
- frekwencja – systematyczność udziału ucznia w zajęciach, czyli stosunek ilości zajęć wychowania fizycznego, na których uczeń był obecny, ćwiczył i miał strój sportowy, do ogólnej ilości zajęć w danym semestrze,
- wiedza teoretyczna związaną ze sportem (przepisy gier, zasady sędziowania), zdrowym trybem życia, tradycjami szkoły itp. Może być oceniana poprzez odpowiedzi ustne
- aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
Ocena semestralna lub roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.
4. Na każdej lekcji uczeń powinien
- być punktualny, zaangażowany i aktywnie uczestniczyć w zajęciach;
- posiadać czysty i schludny strój sportowy na zewnątrz - dostosowany do warunków atmosferycznych i obiektu sportowego, używany wyłącznie na lekcji w-f (nieodpowiednie są: jeansy, koszulki ozdobne, obuwie z korkami, obuwie
niezabudowane, obuwie niesportowe itp.);
- mieć na nogach obuwie sportowe, skarpety,
- po każdej lekcji się przebrać;
- być zdyscyplinowany, szanować sprzęt i urządzenia, zachowywać się kulturalnie,
przestrzegać regulaminów;
- na czas trwania lekcji zdjąć biżuterię: zegarki, pierścionki, bransolety, łańcuszki, długie kolczyki itp.;
- mieć splecione lub spięte włosy – tak by nie utrudniały wykonywania ćwiczeń;
5. Uczeń trzy razy w semestrze może zgłosić nieprzygotowanie do lekcji z powodu braku stroju
sportowego lub złego samopoczucia. Za każde kolejne, nieusprawiedliwione nieprzygotowanie uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.6. Nauczyciel nagradza ucznia za aktywną postawę na lekcji plusami (+), minusem
(-) za negatywny stosunek do ćwiczeń na danej lekcji, brak poszanowania sprzętu, nieprzestrzeganie zasad fair-play, celowe stwarzanie niebezpieczeństwa dla siebie (np. żucie gumy) i innych, brak dyscypliny, oraz inne niepożądane zachowania. Nauczyciel co miesiąc wystawia ocenę z aktywności na podstawie uzyskanych (+:-)
7. Uczeń może jednorazowo poprawić ocenę niedostateczną z zaliczeń cząstkowych w przeciągu dwóch tygodni od momentu jej uzyskania.
8. Każdy uczeń podlega ocenie z wychowania fizycznego.
9. Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii lub innej poradni specjalistycznej obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
10. Uczennice w czasie niedyspozycji muszą być przygotowane do lekcji. Niedyspozycja dziewcząt nie zwalnia od uczestnictwa w lekcji wychowania fizycznego
11. Uczeń niećwiczący ma obowiązek uczestniczenia w lekcji w odpowiednim, czystym obuwiu sportowym, na zasadach określonych przez nauczyciela (np. pomaga w przygotowaniu i organizacji zajęć, sędziowaniu itp.) . Ewentualnego zwolnienia z ćwiczeń dokonać może pisemnie lekarz, higienistka szkolna lub rodzic.
12. Uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego decyzją administracyjną dyrektora szkoła na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii [Rozporządzenie MEN z dn. 10.06.2015r.].
13. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na okres uniemożliwiający wystawienie oceny semestralnej lub klasyfikacyjnej na koniec roku szkolnego, zamiast oceny nauczyciel wpisuje „zwolniony/-a” [Rozporządzenie MEN z dn. 10.06.2015r.].
14. Uczeń, który opuścił z własnej winy lub nie ćwiczył w 51 % i więcej obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, otrzymuje ocenę niedostateczną na koniec semestru lub roku szkolnego.
15. Rada Pedagogiczna szkoły może ustalić dla ucznia, o którym mowa w pkt. 14 egzamin klasyfikacyjny, który obejmuje zadania praktyczne (umiejętności ruchowe), które były przedmiotem nauczania w trakcie semestru lub roku szkolnego.WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY
Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGOCelujący (6)
Uczeń: systematycznie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego, na których jest zawsze bardzo aktywny i zaangażowany; wysiłek wkładany w każdą lekcję jest na poziomie 99-100 % jego możliwości; jest zawsze punktualny i perfekcyjnie przygotowany do lekcji (posiada właściwy, czysty i schludny, bezpieczny strój sportowy, dostosowany do warunków atmosferycznych, czy obiektu sportowego, włosy spięte, nie utrudniające wykonywania ćwiczeń, zdjęta biżuteria); posiada wysokie umiejętności, co potwierdza najwyższymi ocenami w zaliczeniach praktycznych; stale się usprawnia i poprawia poziom zdolności motorycznych,
posiada bardzo dużą wiedzę teoretyczną, związaną ze sportem, zdrowym trybem życia, tradycjami szkoły itp.; reprezentuje szkołę w zawodach sportowych i osiąga bardzo wysokie wyniki; bierze regularny udział w dodatkowych zajęciach sportowych; usprawiedliwia wszelkie nieobecności; wyraźnie wyróżnia się na tle klasy.
Bardzo dobry (5)
Uczeń: systematycznie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego, na których jest prawie zawsze bardzo aktywny i zaangażowany; wysiłek wkładany w każdą lekcję jest na poziomie 80-100 % jego możliwości; jest zawsze przygotowany do lekcji; posiada wysokie umiejętności, co potwierdza dobrymi ocenami w zaliczeniach praktycznych; stale się usprawnia i poprawia poziom
większości zdolności motorycznych, posiada dużą wiedzę teoretyczną; reprezentuje szkołę w zawodach sportowych; bierze udział w dodatkowych
zajęciach sportowych.
Dobry (4)
Uczeń: uczestniczy w obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego, na których bywa aktywny i zaangażowany; ale nie jest to regułą; wysiłek wkładany w każdą lekcję jest średnio na poziomie 60-80 % jego możliwości; nie zawsze jest przygotowany do lekcji; stara się poprawiać swoje umiejętności, ale nie zawsze mu się to udaje; próbuje się usprawniać i poprawiać w testach, ale nie zawsze to wychodzi, posiada niepełną wiedzę teoretyczną.
Dostateczny (3)
Uczeń: często nie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego, a jeśli już ćwiczy to często stosunek do lekcji jest negatywny; wysiłek wkładany w każdą lekcję jest średnio na poziomie 40-60 % jego możliwości; często jest nieprzygotowany do lekcji; nie poprawia swoich umiejętności; posiada małą wiedzę teoretyczną.
Dopuszczający (2)
Uczeń: ma lekceważący stosunek do przedmiotu; bardzo często nie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego, a jeśli już ćwiczy to często stosunek do lekcji jest negatywny.
Niedostateczny (1)
Uczeń: nie opanował podstawowych umiejętności i wiedzy określonych programem nauczania w danej klasie; sporadycznie uczestniczy w zajęciach nie wykazując zaangażowania; ma frekwencję na zajęciach poniżej 50%; nie zalicza sprawdzianów dla danej klasy; ma lekceważący stosunek do przedmiotu.