To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci
i młodzieży.
W naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania odbył się 30 września. Pani wicedyrektor Agnieszka Gurak przeczytała uczniom klas I-III opowiadanie pt. „Królestwo”
z książki Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków – przyjaciele mogą wiele, czyli magia
z leśnej polany”. W ten sposób uczniowie klas młodszych przystąpili do programu czytelniczego „Czytaj codziennie”. Otrzymali dzienniczki codziennego czytania i zakładki do książek. Mają czytać każdego dnia i za czytanie będą otrzymywali naklejki nowych Słodziaków. Każda klasa wylosowała Słodziaki dużego i małego, które będą im towarzyszyć w sali lekcyjnej.
Jak dowodzą psychologowie, nowy nawyk wyrabia się w ciągu 21 dni, jeśli jest on stale praktykowany. Dlatego też na albumie znajduje się 21 miejsc na podpisy rodzica, a następnie na naklejki od nauczyciela, które uczeń powinien otrzymać w nagrodę za głośne czytanie
z rodzicem. Wystarczy, że rodzic będzie czytał głośno dziecku przez minimum 10 minut – lub, jeśli dziecko umie czytać samodzielnie, wysłucha jej czytania.