Kampania "Problem wagi ciężkiej"
Wizyta w Ośrodku Wsparcia w Korniaktowie Południowym
Dnia 5 czerwca 2024 roku doszło do wzruszającego zderzenia dwóch pokoleń. Uczniowie z klasy szóstej odwiedzili Ośrodek Wsparcia w Korniaktowie Południowym. Wizyta była podsumowaniem projektu edukacyjnego „Most Pokoleń: Współczesność spotyka tradycję”.
Spotkanie składało się z kilku wydarzeń. Na początku młodzież zaprezentowała przedstawienie pt. „Sami swoi w nowej roli”. Następnie uczeń Jakub G. przygotował krótką prelekcję na temat Westerplatte.
Kolejne wydarzenia zaangażowały Seniorów do wspólnej zabawy. Pierwsza grupa zaprezentowała teleturniej „Kochamy polskie seriale”, a kolejna quiz muzyczny „Jaka to melodia”. Zabawy te spodobały się zarówno starszym jak i młodszym, i wywołały ogólną radość.
Następnie uczniowie przeczytali Pensjonariuszom legendę z naszego regionu pt. „Zakarczmie”. Na zakończenie spotkania wręczyli Seniorom „Słoik, który zawierał złote myśli na każdy dzień”. Oczywiście był też słodki poczęstunek przygotowany przez dwie uczennice oraz małe nagrody w teleturniejach.
Uczniowie spotkali się z miłym przyjęciem, otrzymali słodki poczęstunek i zaproszenie do kolejnych odwiedzin.
Mieli także okazję bliżej poznać i obejrzeć miejsce, w którym mieszkają podopieczni placówki. Istotnym celem wizyty w Ośrodku Wsparcia było również uwrażliwienie młodzieży na los drugiego człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących.
Wyjazd był prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.
5
Mamy Mistrza Polski!
W dniu 9 maja 2024r. odbył się ostatni etap Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników".
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. W kategorii klas I-III Ania Ossolińska z kl. IIa
i Aniela Gurak z kl. IIb wykazały się doskonałą znajomością lektury pt.,, Gaja z Gajówki.
Chatka w sercu lasu”. Dziewczynki uzyskały bardzo wysoki wynik, co pozwoliło im zdobyć
tytuł Mistrza Polski. Klasy IV-VI reprezentowała Lena Wal z kl. IV b. Lena mierzyła się z
testem sprawdzającym znajomość powieści pt.,, Kwadrans. Furtka poza czas”. Uczennica
zdobyła tytuł finalistki WLC. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział
i zaangażowanie. (A.Barnat)
Dzień Dziecka
- 1311
Lekcja z mamą
W dniu 24 maja 2024r. Pani Agnieszka Kubicz zaprosiła na lekcję otwartą mamy dzieci z klasy IIb i dyrektora szkoły. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki tematyka lekcji związana była z mamą i rodziną. Najlepszym podsumowaniem zajęć była piosenka "Kocham Cię mamo", która wywołała wiele wzruszeń.
Wszystkim mamom wyrażamy wdzięcznośc za miłość, opiekę, wsparcie, za to , że nasze zycie jest wspaniałe. Życzymy im dużo zdrowia, sił, radości, spełnienia marzeń. (dyr)
Powiatowy Konkursu NIZWYKŁE ZWIERZAKI – FIGURAKI
W dniu 22 maja 2024 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym podsumowaniu Powiatowego Konkursu NIZWYKŁE ZWIERZAKI – FIGURAKI zorganizowanego przez szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Brzózie Stadnickiej.
W kategorii klas I-III
I miejsce zajęli:
Wiktor Stafiej kl. III b „ Figuromotyl”
Weronika Wojnar kl. I b „Królik Nitkuś”
II miejsce:
Aleksandra Kula kl. I b „Sowa w paski”
Lena Nawrót kl III b „Geometryczny kot”
W kategorii klas IV-VIII
III miejsce zdobyli:
Dawid Czarnota kl. IV a „Sowa - mądra głowa”
Kamil Mach kl. V b „Geometryczny pies”
Wiktoria Szyra kl. V b „Geometryczny kot”
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Edukacja z wojskiem
- 5
Warsztaty dla rodziców
Egzamin ósmoklasisty
Informuję, że dni 14 - 16 maja 2024 r. są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Postawa prawna: § 5 ust. Rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.2023 poz.1211)
🌿🌊OBCHODY DNIA ZIEMI 2024🌎 🌍 🌏
TYDZIEŃ EKOLOGICZNY W SZKOLE
Od 18 – 25 kwietnia w naszej szkole odbywały się różnorodne działania na rzecz Planety Ziemi w ramach akcji „Ekoaktywni w działaniu”.
Uczniowie klas V-VIII wykonywali nastepujące zadania:
- sadzili w skrzynkach rośliny – akcja „zielone parapety”;
- uczestniczyli w sprzataniu i porządkowaniu terenów zielonych wokół naszej szkoły;
- w ramach lekcji biologii lub wychowawczych wykonywali zdrowe przekąski lub śniadanie, wykorzystując m.in. przepisy Pani dietetyk, w której zajęciach mieli mozliwość uczestniczyć. Była to równocześnie akcja propagująca rezygnację ze słodkiej przekąski czy fast fooda;
- z okazji Dnia Wody została wykonana gazetka szkolna na temat zasobów wody w Polsce i na świecie, zachęcająca do oszczedzania tego cennego zasobu Ziemi.
Zwięczeniem całego Tygodnia Ekologicznego był Gminny Konkurs Ekologiczny
pt. „WODA TO SKARB”.
Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII ze wszystkich szkół naszej gminy.
Konkurs odbywał się w 2 kategoriach:
- testem wiedzowy pod hasłem : „Woda to skarb”
- prezentacja multimedialna: „Ziemia – niebeska planeta”.
W kategorii wiedzowej na podium znaleźli się:
I miejsce- Szymon Naróg – Zespół Szkół w Woli Dalszej
II miejsce – Franciszek Mazur – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Budach Łańcuckich
III miejsce – Martyna Orłoś – Zespół Szkół w Białobrzegach oraz Piotr Mączka – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Białobrzegach
W kategorii – prezentacja multimedialana nagrody zdobyli:
I miejsce – Julia Pelc – ZS w Woli Dalszej
II miejsce – Julia Michalik – SP nr 1 w Budach Łańcuckich
III miejsce – Dominik Wałczyk – ZS w Białobrzegach
Zwycięscom gratulujemy!
Wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
251
Spotkanie z Panią Beatą Krawiec
„Każda kolejna przeczytana książka zmienia mój ogląd świata.” – Paul Ricoeur
W dniu 26 kwietnia 2024r.naszym gościem była Pani Beata Krawiec- dziennikarka, specjalistka do spraw promocji księgarni Nova, a przede wszystkim miłośniczka literatury i pasjonatka historii. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Poznali nieznane fakty z życia sławnych Polaków, dowiedzieli się jak działała Krystyna Skarbek- agentka brytyjskiego wywiadu. Spotkanie nie było tylko suchym wykładem. Uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Mieli okazję obejrzeć i przymierzyć mundury, hełmofony
i sprawdzić ile waży karabin .Prowadząca w interesujący sposób przedstawiła historię pisma, pokazując gliniane tabliczki czy pismo węzełkowe. Uczniowie klas I-III dowiedzieli się czym jest legenda i baśń. Wraz z Panią Beatą przedstawili ,,nową wersję„ Czerwonego Kapturka. Prelegentka udowodniła, że czytanie poszerza horyzonty, rozwija inteligencję, czyni ludzi bardziej świadomymi. Zaznaczyła również, że nauka powinna być dla nas priorytetem, bo jest to skarb, którego nikt nas nie pozbawi. Dziękujemy Pani Beacie za bardzo ciekawe i wartościowe spotkanie. Z pewnością zapamiętamy je na długo. Postaramy się też zrealizować najważniejsze przesłanie ,że czytać naprawdę warto. ( A.Barnat)
Sukces uczennic w Mistrzostwach Polski IDO PFT Show Dance
Uczennice naszej szkoły Lidia Krowicka, Lidia Panko i Helena Piekło będące tancerkami "Zespołu Iskierka" wzięły udzial w Mistrzostwach Polski IDO PFT Show Dance w Łańcucie i wraz z zespołem zdobyły łacznie 15 medali uzyskując kwalifikacje do Mistrzostw Europy i Świata Federacji International Dance Organization.
Gratulujemy dziewczętom niesamowitego talentu, zaangazowania w treningi i odnoszonych sukcesów. Słowa podziekowania kierujemy do Kierownika artystycznego Zespołu "Iskierka " - Pani Ewy Hołub. (dyr)
zdj zródło: iskierkadance.pl
Dodatkowe dni wolne
Przypominam, że 29 i 30 kwietnia 2024r. oraz 02 maja 2024 są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku skorzystania przez ucznia z zajęć wychowawczo-opiekuńczych w wyżej wymienionych dniach, proszę o zgłoszenie tego faktu do 26 kwietnia 2024 r. do godziny 12.00 do wychowawcy klasy lub poprzez dziennik elektroniczny. (dyr)
Podstawa prawna § 5 ust.1 pkt 1, ust.2 pkt.3 oraz § 6 ust 1 i 2 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1211)
Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu
„Każdy jest inny – akcja podkreślająca różnorodność osób z autyzmem”
25 kwietnia Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola, należące do grupy „Pszczółki”, odwiedziły Szkołę Podstawową, aby przekazać swoim starszym kolegom i koleżankom z klas I - III cenną lekcję tolerancji i empatii. Dzieci wraz z opiekunami, panią Joanną Tabin, panią Anną Mazur oraz panią Magdaleną Chmolowską – Beclą, przygotowały inscenizację, którą zaprezentowały w poszczególnych klasach. Celem akcji było zapoznanie uczniów z pojęciem spektrum autyzmu, przybliżenie trudności, z jakimi mogą borykać się te osoby, a także wzbudzanie zrozumienia dla inności. Przygotowana inscenizacja była dość nietypowa, ponieważ to panie nauczycielki wcieliły się w role dzieci, których koleżanka jest w spektrum autyzmu, zaś Przedszkolaki, w rolach Superbohaterów, pomagały dziewczynce w trudnych sytuacjach zjawiając się na jej wezwanie o pomoc. Każda scenka opatrzona została komentarzem pani pedagog, która odnosiła się do przedstawionego problemu i tłumaczyła uczniom, jak osoby w spektrum autyzmu mogą postrzegać świat. Zwieńczeniem występu była piosenka o tym, że pomaganie innym jest bardzo ważne. Przedszkolaki śpiewająco pytały w niej wszystkich zgromadzonych: „Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my, kto jeśli nie ja pomagać innym ma?” a uczniowie klas I – III ochoczo przyłączali się do wspólnego śpiewania.Dzięki inscenizacji uczniowie dowiedzieli się, że autyzm to nie choroba ale inny sposób postrzegania świata. Zobaczyli i usłyszeli co może myśleć i jak może reagować osoba w spektrum autyzmu w różnych sytuacjach. Poznali powody, dla których osoby w spektrum autyzmu mogą zachowywać się nieco inaczej. Nasi Superbohaterowie zwrócili uwagę starszych kolegów na to, że każdy z nas może mieć różne potrzeby i że nie należy oceniać innych ludzi ale wzajemnie się wspierać.
Liczba osób z diagnozą spektrum autyzmu od lat systematycznie rośnie - zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Warto więc znać najważniejsze fakty dotyczące tego zagadnienia. W zamieszczonych poniżej materiałach znajdą Państwo podstawowe informacje na temat autyzmu.
Konkurs PORTRET MAMY
Plakaty, lapbook-i i szafy do lektury "Opowieści z Narnii"
Klasa 5b wykonała plakaty, lapbook-i i szafy do lektury "Opowieści z Narnii". Praca nad wykonaniem zadania z pewnością nauczyła kreatywnego myślenia oraz utrwalenia wiedzy na temat lektury. Najdociekliwsi wymyślili najróżniejsze gry, zagadki, znaleźli ciekawostki, napisali plany zdarzeń, opisywali bohaterów, wycinali puzzle itd. Poszczególne informacje zostały umieszczone w kieszonkach, kopertach oraz książeczkach o przeróżnych kształtach.
Wykonanie lapbooka nie jest dla naszych uczniów trudne! Uczniowie przygotowali też piękne,, szafy”, które stanowiły ,, przejście do świata magii”. Swoje miejsce znaleźli w nich nie tylko bohaterowie, ale również garderoba i zimowy krajobraz . Niektórzy zadbali nawet o odpowiednie podświetlenie eksponatów. Takie zadania są doskonałym sposobem na połączenie nauki z zabawą Wystawkę prac można było obejrzeć w szkolnej bibliotece. (tekst i zdj. A.Barnat)
Wielka Liga Czytelników
Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nasi uczniowie przystąpili do konkursu Wielka Liga Czytelników. W czytelniczym projekcie wzięło udział piętnaścioro uczniów z klas I-VIII. Pierwszy etap rozpoczął się w październiku i promował wspólne czytanie w rodzinach. Chwile spędzone na czytaniu to bezcenny czas, który zaprocentuje w wielu aspektach rozwoju dziecka. Zdaniem uczestników było zdobycie 5 sprawności ,wielu poradziło sobie z tym doskonale. Laureatami pierwszego etapu zostali:
Anna Ossolińska i Rozalia Wojnar z klasy II a,
Aniela Gurak klasa II b,
Lena Bartnik kl. III b,
Lena Wal i Patrycja Olechowska -kl. IV b,
Kamil Mach kl. V b
Martyna Orłoś i Nina Węgrzyn klasa VIII
W drugim etapie, który odbył się 14 marca, uczniowie musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością lektur. Do kolejnego testu finałowego awansowali :A. Ossolińska, A. Gurak, L. Wal i K. Mach. Wszystkim uczestnikom i Rodzicom gratulujemy udziału w konkursie, każdej chwili spędzonej na wspólnym czytaniu.(tekst i zdj. A.Barnat)
Powiatowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych
- 9
W dniu 10 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbyła się Powiatowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych zorganizowana przez NORW Caritas w Wysokiej. W przygotowanie i przeprowadzenie imprezy włączyło się wiele osób, także wolontariusze z naszej szkoły ze SK Caritas, które działa pod opieką Pani Marzeny Chudzik. Otwarcie spartakiady nastapiło przy rytmach Orkiestry Dętej z GOKiCz w Białobrzegach. Wystąpił także zespół taneczny. Dla uczestników zorganizowano kilkanaście konkurencji, a najwięcej radości sprawiła wszystkim wspólna rozgrzewka, taniec przy muzyce i oczywiście przeciaganie liny. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. (dyr)
Praca dla nauczyciela j.angielskiego
Pilne! Szkoła Podstawowa nr 2 w Białobrzegach zatrudni nauczyciela j.angielskiego. Kontakt 172245226 (7.30-15.30) lub sekretariat@zsbialobrzegi.edu.pl (dyr)
Wyróżnienie dla dyrektora!
Z radością informuję, że Brązowy Krzyż Zasługi za działalność społeczną i samorządową otrzymał dyrektor naszej szkoły – Pan Marian Kurek. Gratulacje! (wicedyrektor A.Krowicka)
Archiwum Aktualności