Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach w czasach, gdy Polska zmagała się z obroną granic przed bolszewizmem. Jego młodość naznaczona była utratą najbliższych matki, brata, potem ojca. W przezwyciężeniu smutku po stracie ojca Karolowi pomógł dawny nauczyciel z Wadowic, Mieczysław Kotlarczyk i zapewne wzmacniała go coraz bardziej odczuwalna bliskość Pana Boga. Studia, praca duszpasterska ciągle wzbogacały osobowość przeszłego Papieża.
Głosowanie przeprowadzone 16 października 1978 roku wskazało na nowego papieża Karola Wojtyłę. O godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, wywołując okrzyki radości wiernych, zgromadzonych na placu św. Piotra. Wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy duchownych włoskich. 22 października odbyła się inauguracja pontyfikatu. W czasie homilii wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy (trzeci pod względem długości w historii). Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie, bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu, spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii.
Publiczne Gimnazjum w Białobrzegach otrzymało imię Jana Pawła II. Na pamiątkę w dniu 7 września 2006 roku poświęcono rzeźbę przedstawiającą Jan Pawła II. Kilkanaście roczników uczyło się i wychowywało pod opieką Patrona, prosząc za jego wstawiennictwem o potrzebne łaski. Jego postać przy wejściu do gimnazjum witała i żegnała młodzież, a znamienne słowa: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” wyznaczały drogę życia.
Święty Jan Paweł II jest ciągle naszym Patronem razem z wielkim wieszczem Adamem Mickiewiczem. Mając tak zacnych Patronów możemy z wielkim optymizmem patrzeć w przyszłość. Jest jednak jeden warunek, musimy nie tylko zachwycać się postaciami i słowami, ale musimy wprowadzać je w czyn.(dyr)
Wykorzystano informacje ze strony https://www.centrumjp2.pl/biografia-jana-pawla-ii/