Noc Bibliotek 2023
"ZŁOTY ŚRODEK NA ŻYWE SREBRO"
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno - Społecznego „Każdy inny - wszyscy równi” w tym tygodniu poruszamy tematykę Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Zapraszamy Państwa do lektury.
Nadpobudliwość psychoruchowa (inaczej zespół nadruchliwości, zespół hiperkinetyczny, w języku angielskim Attention Deficyt Hiperactiyity Disorder).
W znaczeniu medycznym jest schorzeniem mającym charakterystyczne objawy. Istnieją trzy grupy objawów charakterystycznych dla nadpobudliwości psychoruchowej:- Nasilone zaburzenia uwagi;
- Nadmierna impulsywność;
- Nadmierna ruchliwość.
Przyczyny ADHD:
- Najnowsze badania wskazują, że zespół nadpobudliwości dziecięcej ( ADHD) jest zaburzeniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, czyli uwarunkowanym genetycznie.
- Trudna sytuacja domowa, brak stałych norm, zasad, niekonsekwencja rodziców i ich impulsywność mogą tylko nasilać objawy.
- Za czynniki ryzyka powstania ADHD uważa się również zażywanie przez matkę
w czasie ciąży alkoholu, narkotyków, leków i nikotyny.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej może występować w 3 formach:- Z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi – dzieci tzw. marzycielskie, nie mogą się skupić , potrafią pozostać w bezruchu, jeśli wymaga tego sytuacja; częściej występuje u dziewczynek;
- Z przewagą nadpobudliwości psychoruchowej – dzieci tzw. „żywe srebra”, biegają w kółko bez obiektywnej przyczyny, odpowiednio zmotywowane potrafią się skupić na dłużej; częściej występuje u chłopców;
- Typ mieszany – nasilone objawy nadruchliwości i zaburzeń koncentracji uwagi; częściej u chłopców.
Nagłe pojawienie się tych zaburzeń wymaga dokładnej diagnostyki.
Leczenie ADHD
Leki nie mogą wyleczyć z nadpobudliwości, ale mogą pomóc ją przeżyć. Dlatego wskazane jest kierowanie rodziców do neurologa, gdy podejrzewamy ADHD. Diagnozę zawsze stawia lekarz!
Rodzice powinni wiedzieć, że kierując swe dziecko na badania lekarskie pomogą:
- dziecku w skupieniu się podczas nauki;
- że zacznie ono słyszeć, co do niego się mówi;
- łatwiej będzie mu zapanować nad swoją potrzebą ruchu;
- łatwiej mu będzie przez chwilę pomyśleć, zanim coś zrobi;
- łatwiej mu będzie skupić się w czasie zajęć reedukacyjnych ( częściej niż inne dzieci mają kłopoty z dysleksją, dysgrafią, dyskalkulią); specyficzne trudności
w pisaniu i czytaniu częściej występują u chłopców.
Leki nie zastąpią wychowania i nauczania. Powinny być wprowadzane, gdy zawiodą wszystkie metody pracy z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo
w szkole i w domu.
Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo stanowią około 3 – 10% wszystkich dzieci w młodszym wieku szkolnym. Są nazywane „marzycielskimi” czy „żywnymi srebrami”. Rozpoznanie najczęściej następuje w 7 roku życia, choć w opinii wielu lekarzy cechy tego zespołu są już widoczne od chwili narodzin w postaci drażliwości, mniejszego zapotrzebowania na sen, zaburzeń łaknienia. W okresie przedszkolnym trudno jest rozpoznać nadpobudliwość psychoruchową. Większość podobnych do niej zachowań mieści się bowiem w normie rozwojowej. Gdy dziecko trafia do szkoły przeważnie nasilają się objawy zachowań nadpobudliwości psychoruchowej. Uczniowie nadpobudliwi psychoruchowo odznaczają się brakiem wytrwałości w działaniach wymagających zaangażowania umysłowego. Porzucają jedną aktywność na rzecz innej, są impulsywni, mają kłopot z dyscypliną z powodu nieumyślnego łamania zasad, co może być mylnie odbierane przez rodziców i nauczycieli jako zachowania buntownicze i celowe. Podczas lekcji wiercą się w ławce, rozmawiają głośno z innymi dziećmi oraz chodzą bez pozwolenia po klasie. Ich zeszyty są niestaranne i często zapominają je przynosić na lekcje. Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo bardzo często zapominają odrobić pracę domową. Wszystko to ma negatywny wpływ na ich wyniki w nauce oraz ocenę z zachowania. Takim dzieciom trudno też osiągać sukcesy szkolne. Impulsywne zachowania, stwarzanie niebezpiecznych sytuacji z powodu nieumiejętności przewidywania ryzyka, niecierpliwość, brak kontroli powodują, że dzieci te mogą być odrzucane przez rówieśników, z którymi nie potrafią współpracować. Dorośli zaś mogą je nadmiernie karać za częste łamanie zasad zachowania. Wszystko to składa się na nie najlepszą sytuację psychologiczną dziecka.
W poniższej prezentacji znajdą Państwo informacje, jak pomóc dziecku z diagnozą ADHD.
Źródła:
1. T. Wolańczyk, A. Kołakowski, M. Skotnicka, Lublin 1999 r., Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci. Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć.
2. K. Ruchalska, Dziecko z ADHD, Rzeszów 2015, strona: www. adhd-rzeszow.pl, Stowarzyszenie na rzecz osób z ADHD w Rzeszowie.http://www.ptadhd.org.pl
Ogólnopolski Projekt Edukacyjno - Społeczny „Każdy inny - wszyscy równi”
Szanowni Państwo,
Miło jest nam poinformować, iż w roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno - Społecznym „Każdy inny - wszyscy równi” II edycja, autorstwa pani Katarzyny Żelaznej reprezentującej Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie.
Realizacja projektu ma na celu:
- uwrażliwienie uczniów na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;- likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- przygotowanie do współuczestniczenia w życiu z osobami specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Będziemy na bieżąco przekazywać Państwu informacje na temat podejmowanych przez nas działań.Magdalena Chmolowska - Becla
pedagog specjalny
Oferta GOKiCz
Spotknie z rodzicami
Spotkanie z rodzicami odędzie się w dniu 19 wrzesnia 2023 r. (wtorek) o godzinie 17.00
Harmonogram:
17.00 - Spotkanie z dyrektorem szkoły w hali sportowej
17.30 - spotkanie z wychowawcami klas
18.00 - wybór Rady Rodziców SP nr 2 w Białobrzegach ( sala nr 19)
Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie
Już 18 września o godz. 10:00 rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie, którego organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Bezpłatne zajęcia (wykłady i warsztaty) przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.
Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 18 września o godzinie 10.00 i potrwają do 25 września (włącznie).
Uczniowie w klasach
Nowa galeria Uczniowie w klasach została dodana do albumu fotograficznego
9
Ciepły posiłek w szkole
Informuję, że w dzienniku elektronicznym są dostepne deklaracje korzystania z obiadów jednodaniowych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Białobrzegach. Termin składania deklaracji upływa z dniem 08 września 2023r. Deklaracje można pobrać rónież w sekretariacie szkoły. (dyr)
Rozpoczęcie roku szkolnego - 4 września 2023r
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024 rozpocznie się Mszą św. o godz.8.00, następnie o godz.9.00 nastąpi spotkanie społeczności szkolnej w hali sportowej. Serdecznie zapraszamy!
61
Webinar dla rodziców
Odbiór zaświadczeń
Odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie możliwy w dniu 6 lipca 2023r. od godz.9.00 do 15.00.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2003
- 144
Pożegnanie klas ósmych 2023
- 94
Lekcja biblioteczna w GOKiCZ
16 czerwca 2023 r. klasa IVa uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w GOKiCZ zorganizowanej przez panią Agatę Puczkowską. Lekcję połączoną z warsztatami literacko-plastycznymi przeprowadziła pani Beata Krawiec. Na początku pani Beata w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała legendę o Stanisławie „Diable” Stadnickim, swojego autorstwa. Następnie, pod jej kierownictwem, uczniowie podjęli próbę napisania własnej legendy oraz wykonali ilustracje do powstającego utworu. Zajęcia były niezwykle ciekawe i spodobały się dzieciom.
Dziękujemy za zaproszenie!
M.Ossolińska
3
Od MISTRZA szkoły do MISTRZA Polski
Sukces drużyny z naszej szkoły z klas I-III w VI Ogólnopolskim Konkursie Wielkiej Ligi Czytelników
Drużyna w składzie: Marcel Uchman kl. 3a, Patrycja Olechowska kl. 3b, Lena Wal kl. 3b zdobyła kolejne tytuły:
MISTRZA SZKOŁY
MISTRZA POWIATU
MISTRZA WOJEWÓDZTWA
MISTRZA POLSKI
Gratulujemy!!!
Oferta półkolonii
Mam Talent 2023
1 czerwca przypada święto, w którym każde dziecko powinno się czuć wyjątkowo. W naszej szkole tego dnia odbył się konkurs „Mam Talent”, podczas którego uczestnicy zaprezentowali swoje pasje i uzdolnienia. Zadaniem konkursu było promowania talentów w środowisku szkolnym. Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, którzy dali wspaniały popis umiejętności wokalnych, aktorskich, żonglerki piłką i muzycznych.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się świetnie. Atmosfera podczas konkursu była wspaniała. Publiczność żywiołowo oklaskiwała kolejnych uczestników doceniając ich talent, zaangażowanie i odwagę.
Jury stanęło przed trudnym zadaniem, ponieważ poziom prezentowanych talentów był bardzo wyrównany. Występy oceniała komisja w składzie: pani Agnieszka Gurak, pani Małgorzata Ossolińska i przewodniczący SU Adam Bieniek
I miejsce zajął Bartek Lis z klasy III, który zachwycił grą na keyboardzie.
II miejsce zdobyły uczennice klasy II Lena Bartnik, Milena Salach i Martyna Machniak. Dziewczynki wystąpiły w samodzielnie przygotowanym skeczu.
III miejsce zdobył Kamil Mach, uczeń klasy IVb, który zagrał na skrzypcach.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Później nasi uczniowie mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Radę Rodziców.
20
Dzień Dziecka
Harmonogram Dnia Dziecka 2023
Godz.8.00 – 1 lekcja według planu
Godz.9.00 Mam talent – hala sportowa – prowadzi SU i nauczyciele opiekujący się SU.
około godziny 9.50 - poczęstunek
Godz. 10.00 na plac zabaw udają się klasy I-III,
Godz. 11.30 – na plac zabaw udają się klasy IV –VIII pod opieką wychowawców i nauczycieli uczących, przebywają na placu max do godz.13.30. Klasy 4a, 6a,6b kończy zabawę o godzinie 12.25, klasy 4b,5,,7,8a,8b o godzinie 13.30.
Uwaga! Obiad w tym dniu w normalnym trybie.
35
Dzień Mamy
- 59
„ Jest jedno takie serce spośród dziesiątek tysięcy,
Co bije ciągle dla mnie i kocha mnie najgoręcej.”29 maja w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach, ze swoimi mamami spotkali się uczniowie klas I-III. Dzieci od dłuższego czasu przygotowywały się do tego wydarzenia. Uczniowie wystawili bajkę pt.”O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” podczas której, każda z klas zaprezentowała swój układ taneczny. Wiele humoru dostarczył skecz przygotowany przez uczennice klasy II b,
zdobywczynie I miejsca w Świetlicowym Konkursie „Mam Talent”. Drugą część spotkania wypełniły wiersze i piosenka, po których każde dziecko wręczyło mamie żółty słonecznik. Występy małych artystów zostały nagrodzone owacją na stojąco. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości.
Gminny Turniej - "Baw się z nami" 2023
- 13
Archiwum Aktualności