• Uczniowie w akcji #SzkołaPamięta
          • Uczniowie w akcji #SzkołaPamięta

          •      Nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji Ministra Edukacji i Nauki ,,Szkoła pamięta”. Akcja ta odbywa się w okresie, w którym wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Celem programu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

                 Dlatego też w dniu dzisiejszym uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Korniaktowa Północnego, aby uczcić poległych bohaterów. W korniaktowskim lesie na tzw. ,,Księżej Górze" młodzież złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod pamiątkowym krzyżem, który symbolizuje miejsce, gdzie dnia 20 maja 1944 roku została odprawiona polowa Msza Święta w intencji oddziału AK obwodu łańcuckiego. Młodzież poznała też historię innych przydrożnych krzyży i kapliczek, które są niemymi świadkami historii.

                  Kolejnym punktem programu było zapalenie zniczy pod dębami i symbolicznymi nagrobkami usytuowanymi obok budynku byłego gimnazjum w Białobrzegach, upamiętniającymi zbrodnię katyńską. Uczniowie poznali historię życia lokalnych bohaterów zamordowanych w Katyniu i Charkowie.

                Młodzież wyraziła swój szacunek dla życia i dokonań tych, którzy odeszli, ale pozostają w naszej pamięci...

          • KAMPANIA INFORMACYJNA „WYBIERAJ BEZPIECZNĄ ŻYWNOŚĆ” - II EDYCJA -2022

          •  

            KAMPANIA INFORMACYJNA „WYBIERAJ BEZPIECZNĄ ŻYWNOŚĆ”  - II EDYCJA, 2022

            Województwo podkarpackie

            Cele kampanii:

            • zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności,
            • zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

            Grupa docelowa:

            • osoby w wieku 25-45 lat ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców.

            Aby w pełni delektować się jedzeniem, musisz mieć pewność, że jest ono bezpieczne. Dzięki nauce możesz być spokojny! Żywność dostępna na polskim rynku jest bezpieczna. Są produkty bardziej i mniej wartościowe pod względem odżywczym, ale wszystkie są bezpieczne.

            więcej informacji w zakładce uczniowie i rodzice

          • XXII Dzień Papieski pod hasłem "Blask Prawdy"

          • W niedzielę 16 października 2022 r. obchodzony był w Polsce XXII Dzień Papieski, organizowany przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło “Blask Prawdy”, które nawiązuje do encykliki św. Jana Pawła II “Veritatis splendor” z 1993 r.  Uczniowie naszej szkoły pod opieką ks. Jakuba i Pani Marzeny Chudzik przygotowali część artystyczną, poprzez którą wyraziliśmy wdzięczność za pontyfikat Papieża Polaka.  Zwieńczeniem obchodów będzie zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która odbędzie się w najbliższy czwartek tj.20 października br. (dyr)

        • Europejski Tydzień Świadomiści Dysleksji
          • Europejski Tydzień Świadomiści Dysleksji

          • Dysleksja rozwojowa

             

            specyficznych trudnościach w nauce mówimy, jeżeli niepowodzenia szkolne dotyczą tylko niektórych zakresów uczenia się i występują przy co najmniej przeciętnej inteligencji, a niejednokrotnie wysokiej sprawności intelektualnej, sprawnych narzędziach ruchu oraz zmysłach wzroku i słuchu, właściwej opiece wychowawczej oraz dydaktycznej.

            Gdy trudności te mają charakter wybiórczy i przejawiają się niepowodzeniami
            w uczeniu się czytania i pisania, mówimy o dysleksji rozwojowej.

            W przypadku specyficznych trudności w uczeniu się matematyki (głównie arytmetyki) można używać terminu dyskalkulia. Czasem trudności te występują jednocześnie, kiedy indziej mają charakter trudności izolowanych, ograniczonych do jednej umiejętności. Gdy dysleksja i dyskalkulia występują razem, są przyczyną poważnych niepowodzeń szkolnych. („Uczeń z dysleksją w szkole - poradnik nie tylko dla polonistów” Bogdanowicz, Adryjanek, Gdynia 2005).

             

            W Polsce najczęściej stosowana jest definicja dysleksji rozwojowej ujednolicona przez prekursorkę badań nad tym zagadnieniem profesor Martę Bogdanowicz.
             

            Dysleksja zatem to „syndrom zaburzeń wyższych czynności psychicznych, które przejawiają się w postaci specyficznych trudności uczenia się czytania i pisania. Są one uwarunkowane parcjalnymi zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego funkcji uczestniczących w czynności czytania i pisania oraz ich integracji. Wśród deficytów rozwojowych funkcji poznawczych najistotniejsze są zaburzenia funkcji językowych, w tym aspektu fonologicznego języka, decydujących o możliwościach porozumiewania się językowego” (Bogdanowicz, 2003b, s.495).

             

            Dysleksja to zaburzenie neurorozwojowe o podłożu językowym. Jest zazwyczaj powiązana z deficytem fonologicznym. Towarzyszą jej różne problemy językowe
            i komunikacyjne.

            W ostatnich latach w stanie wiedzy na temat dysleksji wiele się zmienia, zwłaszcza za sprawą badań prowadzonych w różnych częściach świata. Przyniosły one dużo nowych faktów na temat wczesnych uwarunkowań dysleksji oraz współwystępowania zaburzeń, zwłaszcza zaburzeń językowych.


            Terminologia

            Najczęściej stosuje się termin "dysleksja rozwojowa" dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania.

                - DYSLEKSJA - specyficzne trudności w czytaniu;

                - DYSORTOGRAFIA - specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);

                - DYSGRAFIA - niski poziom graficzny pisma.

             

            Przyczyny

            Zaburzenia funkcji percepcyjno motorycznych (spostrzegania wzrokowego, słuchowego, motoryki) i ich współdziałania (integracji percepcyjno motorycznej), funkcji językowych, pamięci (wzrokowej, słuchowej, ruchowej), lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.

             

            Etiologia

            Uwarunkowania tych zaburzeń są wielorakie (polietiologia). Wskazuje się na dziedziczność, zmiany anatomiczne i zaburzenia fizjologiczne układu nerwowego (w okresie ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu). Zaniedbanie środowiskowe oraz brak szybkiej interwencji pogłębia zaburzenia i trudności dziecka.

             

            Typy dysleksji

            Wyróżnia się wiele typów dysleksji (pomimo wspólnych objawów podstawowych).

             

            Częstość występowania

            W literaturze europejskiej podaje się, że dzieci te stanowią 10-15% uczniów, w tym 4% to przypadki bardzo nasilonych trudności (wg międzynarodowych klasyfikacji chorób ICD-10/ICD-11, DSM-V), które można byłoby określić nazwą głębokiej dysleksji. Badania w Polsce określają odsetek dysleksji na 9-10% (Bogdanowicz, Jaklewicz 1968-1982).

             

            Profilaktyka

            Dzieci z nieprawidłowej ciąży, porodu, wykazujące deficyty rozwoju niektórych funkcji psychoruchowych, to dzieci "ryzyka dysleksji". Im wcześniej zostaną objęte opieką, tym większe szanse aby zapobiec ich trudnościom szkolnym.

             

            Objawy dysleksji rozwojowej

            Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji.

            - opóźniony rozwój mowy;

            - mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania  (brzydkie pismo);

            - wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne;

            - trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą;

            - trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych;

            - oburęczność;

            - mylenie prawej i lewej ręki;

            - trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego i dydaktycznego;

            - trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod  względem  kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne  pomimo znajomości zasad ortografii.

             

            Źródło:

            ”Dysleksja - co to jest? ”  - materiały opublikowane  przez  Polskie Towarzystwo Dysleksji

            Tekst całego artykułu dostępny na stronie:      http://ptd.edu.pl/cotojest.html

        • Wycieczka klas pierwszych
          • Wycieczka klas pierwszych

          • 28 września 2022r. klasy pierwsze spędziły aktywny dzień w Kole Łowieckim „Kuropatwa"  w Żołyni . W trakcie pobytu uczniowie zdobywali wiedzę na temat ssaków oraz  ptaków  zamieszkujących nasze tereny leśne.  Dużym zainteresowaniem okazały się tropy zwierząt, które dzieci poznawały, odbijały na piasku i miały okazję wyszukiwać, w trakcie spaceru do pobliskiego lasu.

                     Serdeczne podziękowania dla pani Doroty Cedzidło za wspaniałą lekcję przyrody składają:

            Pierwszaki wraz z Wychowawcami

      • Kontakty

        • Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach
        • sekretariat@zsbialobrzegi.edu.pl stary email: zespol.szkol.bialobrzegi@gmail.com zostanie zlikwidowany 30.06.2024r.
        • +48 17 224 52 26
        • +48 17 224 52 26
        • Białobrzegi 31 37-114 Białobrzegi Poland
      • Logowanie